Зміни по єдиному податку, скасування податків та мит при ввезенні товарів, автотранспорту, скасування податку на нерухомість
Інформуємо про те, що 5 квітня 2022 року опубліковано в газеті «Голосі України» та набрав чинності з цієї дати Закон України № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану »(Колишній Законопроект № 7190).
Зупинимося на основних положеннях Закону №2142-IX (опублікований текст Закону дещо відрізняється від первісного тексту Законопроекту №7190).
1. Зміни для платників при переході на єдиний податок за ставкою 2 % на період воєнного стану, які зафіксовані законодавчо, а не на рівні роз’яснень ДПС України:
– реєстрація платником ПДВ призупиняється, а не анулюється, у зв’язку з цим не втрачається право на податковий кредит, негативне значення ПДВ, бюджетне відшкодування ПДВ, не відбувається умовний продаж активів підприємства з нарахуванням ПДВ;
– датою переходу на спрощену систему є дата, зазначена у заяві та до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік;
– статус платника єдиного податку за ставкою 2% надається на наступний робочий день після подання заяви про перехід на єдиний податок;
– звітний період встановлюється місяць замість кварталу;
– за всі товари, придбані з ПДВ до переходу на спрощену систему та використані під час перебування на спрощеній системі, після закінчення військового стану потрібно буде нарахувати ПДВ;
– знімається заборона на перебування на спрощеній системі оподаткування таких видів діяльності, як роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів у ємностях до 20 літрів, імпорт автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб та більше , транспортних засобів для перевезення вантажів, діяльність фізичних осіб, пов’язана з роздрібним продажем пива, сидру, пери (без додавання спирту) та столових вин.
2. Продовжується з трьох до шести місяців період, протягом якого платники, які не мали можливості подати податкову звітність, повинні подати звітність після закінчення військового стану.
3. Податок на нерухомість
За 2021 та 2022 податкові (звітні) періоди не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частини, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації та за об’єкти житлової нерухомості, яка стала непридатною для житла у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації.
На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано військовий стан, не нараховується та не сплачується юридичними особами податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частини, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об’єкти житлової нерухомості, яка стала непридатною для житла у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації.
На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано військовий стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частини, розташовані на територіях, у яких ведуться (велися) бойові дії чи територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
При цьому платники податку-юридичні особи протягом шести календарних місяців після дати припинення або скасування військового стану мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за відповідний податковий період.
Для платників податку-фізособ контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов’язання за період з 1 січня до 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок визнання об’єктів житлової нерухомості непридатними для проживання у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації визначається Кабінетом Міністрів України.
4. На період з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано військовий стан, не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками такого податку, зареєстрованими на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
5. Звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться на територію України в режимі імпорту та звільнення від ПДВ, акцизу операцій із ввезення товарів на митну територію України платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, які сплачують податок за ставкою 2% (тобто є платники ЄП за ставкою 3% із ПДВ не звільнено від ПДВ при імпорті).
Також передбачається спрощення процедур митного оформлення таких товарів. Спрощений спосіб митного контролю передбачає подання попередньої митної декларації та не вимагає проведення митного огляду.
Ввезення імпортних товарів звільняється від мит, крім товарів з Росії, Білорусії та тимчасово окупованих територій. Так, звільняються від оподаткування ввізним митом:
– товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу “живого” бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, які використовуються в електронних сигаретах;
– автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб та більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Для переліку товарів, визначених Кабміном, скасовується обов’язок подавати дозвільні документи, які необхідні при імпорті (санітарні, екологічні та інші).
6. Встановлено мораторій на проведення перевірок митними органами на період воєнного стану.
7. Внесено зміни щодо оподаткування ПДФО власної вирощеної сільськогосподарської продукції, а саме, починаючи з 1 квітня 2022 року, дохід від продажу власної с/г продукції оподатковуватиметься податковим агентом, а не фізичною особою самостійно.
8. На період дії військового, надзвичайного стану на території України продовження строку реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності здійснюється відповідним програмно-інформаційним комплексом єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України в автоматичному режимі.
9. Обмеження із продажу спирту. Тимчасово, на період дії військового стану та/або надзвичайного стану, етиловий спирт, що використовується як лікарський засіб, та спиртові або водно-спиртові настої реалізуються в роздріб лише через аптеки у флаконах з медичного скла або у пластикових флаконах та банках медичного призначення з обсягом утримання лікарського засобу не більше 100 кубічних сантиметрів, крім таких лікарських засобів, як бальзами.
10. Зупинення строків давності не стосується випадку, якщо військове чи надзвичайне становище запроваджено не на всій території України.
11. Для експортерів палива не підлягає бюджетному відшкодуванню сума негативного значення з ПДВ, визначеного за відповідний звітний період, до розрахунку якої включено суми податкового зобов’язання за операціями із застосуванням ставки ПДВ для пального 7%. Такі суми відноситимуться до податкового кредиту наступного періоду.