Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Єдина державна електронна система в сфері будівництва

14 листопада 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 1081 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення порядку надання адміністративних послуг в сфері будівництва і створення Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва» від 17 жовтня 2019 р.

Закон регламентує впровадження електронного кабінету забудовника, тобто здійснення всіх дозвільних процедур в будівництві в електронному форматі. Зокрема, передбачається:

  • створення єдиної державної електронної системи в сфері будівництва в складі містобудівного кадастру;
  • скорочення переліку документів для отримання адміністративних послуг в будівництві;
  • запровадження принципу «єдиного вікна» для взаємодії між державними електронами реєстрами;
  • відкриття доступу до інформації через портал електронної системи;
  • введення відповідальності посадових осіб за безпідставне затягування термінів при наданні адміністративних послуг (або якщо вони взагалі відмовляються їх надавати).

У складі містобудівного кадастру створять Єдину державну електронну систему в сфері будівництва. Ця система повинна забезпечити подання документів для отримання всіх адміністративних послуг в сфері будівництва в електронній формі в режимі 24/7.

Скоротять перелік документів, що подаються для отримання адміністративних послуг в сфері будівництва і введуть електронну взаємодію за принципом «єдиного вікна».

Оплачувати адміністративні послуги та штрафи в сфері будівництва можна буде онлайн.

Об’єктам будівництва присвоять ідентифікатори, які будуть незмінними протягом життєвого циклу об’єкта.

Введуть єдиний порядок присвоєння та зміни адрес об’єктам нерухомого майна.

Також внесено зміни до Закону «Про рекламу», в частині реклами об’єктів будівництва.

Рекламувати об’єкти житлового будівництва з метою залучення коштів для спорудження таких об’єктів дозволяє тільки при наявності у забудовника:

  • права власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується об’єкт;
  • права на виконання будівельних робіт на конкретному об’єкті;
  • ліцензії на здійснення господарської діяльності (при будівництві об’єктів з середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками);
  • якщо забудовник залучає кошти фізичних та юридичних осіб (в тому числі в управління), для будівництва таких об’єктів відповідно до частини третьої статті 4 Закону про інвестиційну діяльність. Тобто виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов’язань за якими здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва.

Така реклама повинна містити реквізити документів і ідентифікатор об’єкта будівництва в Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва (для об’єктів, які отримали право на виконання будівельних робіт після введення Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва).

З 01.06.2020 року органи ДАБК втратять право самостійно:

  • скасовувати містобудівні умови і обмеження, а також видавати обов’язкові до виконання приписи про внесення змін до містобудівних умов і обмежень;
  • припиняти (скасовувати) право на початок виконання будівельних робіт, придбане на підставі повідомлення;
  • припиняти (скасовувати) право на початок виконання підготовчих робіт, придбане на підставі повідомлення;
  • анулювати (скасувати) документи, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Право на початок виконання будівельних робіт, придбане на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт;

2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, яка є замовником;

3) на підставі судового рішення, яке набрало законної сили.

Дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт;

2) наявності відомостей про припинення юридичної особи, яка є замовником;

3) на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про скасування містобудівних умов і обмежень та / або припинення права на виконання будівельних робіт.

З 01.06.2020 р. ДАБК не матиме права позбавити особу права на виконання будівельних робіт, придбане на підставі повідомлення в разі:

– встановлення в ході перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов і обмежень, невідповідності об’єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об’єкта вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства в разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Також ДАБК не матиме права анулювати дозвіл на будівництво у випадках:

  • встановлення в ході перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов і обмежень, невідповідності об’єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об’єкта вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства в разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю;
  • скасування містобудівних умов і обмежень;
  • систематичного (два і більше разів поспіль) перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Внести зміни до містобудівних умов і обмежень може орган, який їх надав, за заявою замовника або за рішенням суду.

Скасування містобудівних умов і обмежень здійснюється:

  • за заявою замовника;
  • за рішенням суду.

Після впровадження запропонованих нововведень, пряме спілкування забудовника і чиновника буде зведено до мінімуму, що призведе до більш прозорої діяльності ДАБК.

Закон вступає в силу 01.12.2019 року, а Положення про введення електронного кабінету – з 01.01.2020 року.

Єдина електронна система в сфері будівництва буде впроваджена поетапно – з 01.12.2020 по 01.12.2022 року.