Відкриття українським суб’єктом господарювання рахунку в іноземному банку
Інформуємо про те, що нам надходять сигнали про проблеми з платежами в Україну, оскільки Україна належить до категорії ризикових зон – зон воєнних дій. При цьому банки не хочуть розбиратися на підконтрольній або не підконтрольній Україні території знаходиться контрагент, чи входить розташування контрагента до зони бойових дій і у зв’язку з цим досить часто відмовляють у платежах.
Хочемо звернути увагу, що виходом із ситуації є можливість, передбачена законодавством України: відкриття валютного рахунку в іноземному банку без відкриття представництва резидентом України, на який може бути зараховано експортну валютну виручку.
Таку можливість передбачено пунктом 1) частини 1 статті 2, частиною 3 статті 4 Закону «Про валюту та валютні операції» від 21.06.2018 року для здійснення валютних операцій через рахунки в іноземних банках. Зміни до цього закону у воєнний час у цій частині не вносилися.
При цьому нормами Податкового кодексу та Закону «Про валюту та валютні операції» не передбачено повідомлення органу ДПС про відкриття юридичною особою – резидентом України рахунків у іноземних банках.
Однак, як і раніше у пункті 23 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 02.01.2019 року № 5, так і зараз у постанові НБУ від 24.02.2022 року № 18 «Про роботу банківської системи у період запровадження воєнного стану» є вимога про те, що за операціями резидентів з експорту товарів (послуг) кошти підлягають зарахуванню на рахунки нерезидентів у банках України.
Податкова у своїх роз’ясненнях (з посиланням на встановлення НБУ граничного строку для зарахування валютних надходжень при експортних операціях) також наполягає на тому, що при варіанті надходження експортної валютної виручки на рахунок в іноземному банку у граничний термін, вона має бути перерахована на рахунок в українському банку1.
Незважаючи на вищезгадані моменти, вважаємо, що варіант з відкриттям рахунку в іноземному банку для зарахування на нього експортної валютної виручки дозволяє хоча б зберегти взаємини з контрагентами – нерезидентами та не перекладати на їхні плечі формальні складнощі щодо платежів в Україну.
1 Лист ДПС України від 21.01.2022 No 100/ІПК/99-00-04-03-03-06: «…чинним законодавством не заборонено фізичним особам відкривати рахунки у фінансових установах інших країн. Водночас кошти за операціями суб’єктів господарювання – резидентів, зокрема, з експорту товарів (послуг), підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України.»
Роз’яснення з бази ДПС України ЗІР: «Таким чином, юридична особа – резидент України може відкрити банківський рахунок за кордоном для зарахування експортної валютної виручки. Оскільки НБУ встановило граничний строк зарахування валютної виручки при експортних операціях, то такі кошти мають надійти в зазначений строк на рахунок в українському банку. Відповідно, якщо експортна валютна виручка надійшла на рахунок, відкритий в іноземному банку, то у граничний строк вона має бути перерахована на рахунок в українському банку».