Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Строк дії ідентифікаційних документів, зокрема загранпаспортів, в умовах воєнного стану

Сьогодні ми часто стикаємося з питаннями щодо продовження терміну дії низки ідентифікаційних та дозвільних документів, зокрема щодо:

– можливості виїхати за кордон із закордонним паспортом, термін дії якого закінчився, та повернення в Україну на підставі такого паспорта;

– терміну дії паспорта громадянина України без вклеєної фотографії;

– строку дії посвідки на проживання;

– терміну дії водійського посвідчення.

У зв’язку з цим ми хочемо звернути Вашу увагу на наступні аспекти, які є актуальними в умовах воєнного стану.

  1. Термін дії закордонного паспорта

1 березня 2022 року набула чинності Постанова № 170 «Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон»1 від 28.02.2022 р., прийнята у зв’язку із запровадженням військового стану на всій території України. Строк дії цієї Постанови розрахований на 1 рік.

Основна ідея Постанови полягає в тому, що українці, термін дії закордонних паспортів яких спливає у період до 1 березня 2023 року, можуть звернутися до територіального відділення Державної міграційної служби або посольства та консульства України за кордоном та отримати продовження паспорта на 5 років.

Крім того, до паспортів батьків або законних представників здійснюється вклеювання фотографій дітей із зазначенням їх персональних даних. Ця інформація засвідчує особу дітей та підтверджує громадянство України.

Продовження терміну дії паспортів та вклеювання фотографій дитини у паспорти батьків або законних представників здійснюють:

– територіальні органи;

– територіальні підрозділи Державної міграційної служби;

– посольства та консульські установи України.

Це означає, що якщо громадянин та/або дитина були евакуйовані з території України і, при цьому, у них був відсутній закордонний паспорт, або термін його дії закінчився, то після прибуття в країну тимчасового перебування, такому громадянину необхідно звернутися до посольства або консульства України за кордоном для підтвердження/видачі ідентифікаційних документів. В іншому випадку, у громадянина без відповідних документів можуть виникнути труднощі при перетині кордонів, у тому числі у разі перетину кордону іноземної держави при поверненні в Україну.

  1. Термін дії ідентифікаційних документів на території України

28.02.2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод та законних інтересів фізичних та юридичних осіб», якою призупинив строки надання всіх адміністративних послуг на час військового стану та зобов’язав відновити зупинені строки протягом одного місяця після припинення або скасування військового стану на території України.

Зазначені положення безпосередньо не звільняють громадян та підприємства від обов’язку звертатися за отриманням адміністративних послуг, якщо державні служби продовжують працювати. Такі положення лише вказують на те, що адміністративні послуги можуть надаватися державними органами довше, ніж зазвичай.

Водночас у зв’язку з необхідністю захисту персональних даних українців, а також зупиненням роботи державних реєстрів, надання деяких адміністративних послуг було повністю призупинено (перелік доступних адміністративних послуг постійно оновлюється на сайтах Центрів надання адміністративних послуг залежно від території).

Слід звернути увагу, що у зв’язку з призупиненням роботи Державної міграційної служби в період воєнного стану, на сайті Урядового порталу було опубліковано роз’яснення2, що у разі закінчення терміну дії наступних документів їх дія триває, а саме до таких документів належать:

– паспорт громадянина України, термін якого закінчився;

– паспорт громадянина України у формі книжки, якщо до нього не вклеєно фотографію у зв’язку з досягненням 25 або 45 років;

– вид на тимчасове/постійне проживання в Україні;

– посвідчення біженця / посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

  1. Термін дії посвідчень водія та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів

Усі сервісні центри Міністерства внутрішніх справ України припинили свою роботу. Реєстрація, перереєстрація та зняття з обліку транспортних засобів на поточний момент не проводиться.

Це означає, що посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, термін дії яких закінчився в період військового стану, продовжують діяти на всій території України до кінця військового стану.

ВИСНОВКИ

Ми часто стикаємося з думкою, що нібито всі документи під час воєнного стану, враховуючи визнання такого як форс-мажорних обставин, автоматично продовжують свою дію.

Звертаємо Вашу увагу на те, що це не зовсім так. Як було зазначено вище, для продовження терміну дії закордонного паспорта, необхідно звернутися до уповноваженого органу (тобто продовження не відбувається автоматично, за винятком тих випадків, коли люди були евакуйовані – після прибуття в країну тимчасового перебування громадянам необхідно звернутися до посольств/консульств України).

Щодо низки документів (перелік яких залежить від місця їх оформлення на території України та часу, адже обставини постійно змінюються) – право на автоматичне продовження на строк дії воєнного стану не передбачено на законодавчому рівні. Якщо терміни дії таких документів закінчилися, а особа/підприємство не звернулися за їх продовженням до уповноважених органів, то до них можуть бути застосовані штрафні санкції, як і у мирний час. Зокрема, таким документом є дозвіл роботодавцям на працевлаштування іноземців, який, як і раніше, необхідно отримувати/продовжувати у встановлені законом строки та у звичайному порядку.

Виходячи з викладеного, якщо термін дії документів/дозволів спливає, ми рекомендуємо щоразу і щодо кожного окремого документа перевіряти, чи є можливість його продовжити чи його дія продовжується автоматично.

1 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/170-2022-п#Text

2 https://www.kmu.gov.ua/news/derzhavna-migracijna-sluzhba-ukrayini-timchasovo-prizupinila-robotu-nadannya-adminposlug