Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Реєстрація для юридичних осіб в системі «Електронний суд»

18 жовтня 2023 року вводиться в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» №3200-ІХ від 29.09.2023 р. Нижче направляємо коротку інформацію щодо впливу положень вищезазначеного закону на юридичних осіб.

Щодо системи «Електронний суд»

«Електронний суд» – це електронна система, що забезпечує обмін процесуальними документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судом та учасниками судового процесу. Відповідно до вимог процесуального законодавства з початком функціонування «Електронного суду» адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб’єкти господарювання державного та комунального секторів економіки були зобов’язані зареєструвати офіційні електронні адреси в Електронному суді в обов’язковому порядку.

Головна ідея впровадження системи «Електронного суду» – скоротити по максимуму направлення поштової кореспонденції під час здійснення судочинства, прискорити процес прийняття судових рішень та спростити систему документообігу.

Що змінюється?

З введенням в дію положень вищезазначеного Закону обов’язковість реєстрації офіційної електронної адреси в Електронному суд буде розповсюджено на всіх юридичних осіб.

Так, для господарського судочинства така обов’язкова реєстрація вводиться з 18 жовтня 2023 року, а для адміністративного та цивільного судочинства – з 20 лютого 2024 року.

Потенційні негативні наслідки

Закон не передбачає жодних фінансових чи юридичних санкцій до юридичних осіб, які не будуть зареєстровані в системі «Електронний суд». Разом з тим, відсутність такої реєстрації може мати негативний вплив на реалізацію процесуальних прав таких юридичних осіб під час здійснення судочинства, зокрема:

  • позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги будуть залишені без руху з встановленням строку на їх подання через систему «Електронного суду». Якщо протягом установленого судом строку вимоги ухвали суду виконані не будуть, то відповідна заява або скарга будуть повернуті;

  • суд матиме право не приймати відзив на позов, апеляційну або касаційну скаргу, пояснення третіх осіб та вирішити справу за наявними матеріалами у разі, якщо такі документи подані особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов’язку;

  • сторони по справі матимуть право більше не надсилати поштою копії документів іншим сторонам (юридичним особам), а направляти їх таким сторонам виключно через систему «Електронний суд».

Як зареєструватись в системі «Електронний суд»

Реєстрація користувача в електронному кабінеті системи «Електронний суд» можлива за наявності ключа з кваліфікованим електронним підписом (КЕП). Для реєстрації можуть бути використані ключі, видані акредитованими центрами Кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг.

Потрапити до електронного кабінету можна за посиланням https://id.court.gov.ua/.

Висновки:

  1. З метою забезпечення належної реалізації своїх процесуальних прав рекомендуємо без зволікань зареєструвати офіційну електронну адресу підприємства в Електронному суді.

  1. Необхідно прийняти до уваги, що на зазначену електронну адресу будуть надходити повідомлення від системи «Електронного суду» щодо надходження чи публікації будь-яких процесуальних документів у судовій справі. Відтак, важливо зареєструвати ту електронну адресу, яка регулярно перевіряється відповідальними співробітниками юридичної особи. У іншому випадку існує ризик не отримання інформації від судових органів та/або сторін по судовій справі.

  1. Також акцентуємо увагу, що для зареєстрованих юридичних осіб суд надсилатиме судові рішення та виклики виключно через особистий кабінет в системі «Електронний суд». Це буде вважатися належним повідомленням сторони, та належним доказом початку відліку відповідних процесуальних строків.