Проект закону про примусове вилучення власності РФ
Верховна Рада ухвалила проект Закону № 7122 «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» (далі – Проект)1, який за інформацією з відкритих джерел на сьогоднішній день не підписаний Президентом і не опублікований, тому в силу поки що не вступив2.
Відповідно до Проекту передбачено примусове вилучення без компенсації на користь держави Україна об’єктів права власності держави РФ, а також юридичних осіб (їх філій, представництв), засновником (акціонером, учасником у будь-якій формі) або кінцевим бенефіціаром яких є держава РФ.
Під вилучення підпадають: рухоме та нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України.
У Проекті зазначено, що рішення про примусове вилучення ухвалюється Радою національної безпеки та оборони України (далі – РНБОУ) та вводиться в дію указом Президента України.
У такому рішенні мають бути зазначені:
– список об’єктів, що підлягають вилученню, та їх місцезнаходження;
– найменування осіб, об’єкти права власності яких підлягають вилученню;
– терміни проведення примусового вилучення кожного об’єкта.
Проект передбачає, що де-юре об’єкти права власності РФ, реєстрація права власності на які не вимагається (наприклад, кошти, рухоме майно, крім автомобілів), переходять у власність України з моменту введення в дію указом Президента України рішення РНБОУ про їхнє примусове вилучення, а об’єкти, що підлягають реєстрації (наприклад, права на нерухомість) – з моменту перереєстрації прав.
Указ Президента про введення в дію рішення РНБОУ про примусове вилучення власності РФ підлягає затвердженню Верховною Радою, шляхом прийняття відповідного закону, не пізніше шести місяців після скасування військового стану в Україні.
Тому, якщо у зв’язку з технічними труднощами не вдасться перереєструвати право власності на нерухоме та інше майно, що підлягає реєстрації, під час військового стану, найімовірніше ця процедура може бути завершена Україною вже в мирний час.
1 З текстом Проекту можна ознайомитись за посиланням:
https://ips.ligazakon.net/document/ji07081a?an=&ed=&dtm=&le=
2 На сьогоднішній день офіційні сайти органів влади, зокрема Верховної Ради, працюють з перебоями, тому ми не можемо бути до кінця впевнені, що доступні відкриті джерела відображають останню актуальну інформацію. Крім того, на момент складання цієї консультації ми не маємо доступу до офіційного тексту підписаного ВР закону та аналізуємо текст Проекту.