Прийнятий Закон про дерегуляцію бізнесу
02 квітня 2015 року Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу (дерегуляції)» (надалі – Закон про дерегуляцію), який стосується доволі широкого кола питань. Закон набув чинності 05 квітня 2015 року.
У цій консультації ми опишемо основні сфери, яких стосується Закон про дерегуляцію, і суть змін, які він вносить.
Сфери, яких торкнулись зміни:
1. Житлова сфера
Спрощений порядок проведення перепланування приміщень, якt не потребує конструктивних змін —таке планування може проводитись без будь-яких дозвільно-узгоджувальних процедур.
2. Земельна сфера
Здійснена спроба врегулювати порядок розпорядження земельними ділянками, деталізована процедура земельних торгів, встановлений мінімальний термін оренди земель сільгосппризначення (7 років).
3. Робота з металобрухтом
Введена заборона на придбання підприємствами промислового металобрухту у фізичних осіб, посилений контроль за операціями з металобрухтом, посилена відповідальність за порушення у цій сфері.
4. Сфера господарських і договірних відносин
Скасована державна реєстрація комерційної концесії
5. Сфера дозвільних документів і адміністративних послуг
На реформування порядку і скорочення термінів видачі дозвільних документів і наданні інших адміністративних послуг зроблений основний акцент Закону про дерегуляцію. Видача дозвільних документів тепер буде належати центрам надання адміністративних послуг (зі збільшенням кількості таких центрів) з посиленням відповідальності адміністратора за невиконання посадових обов’язків і можливістю звертатись в інші органи за тими ж послугами.
Крім того, Закон про дерегуляцію створює «міст» для скасування необхідності отримання ряду дозвільних документів шляхом внесення змін в закони України, які регулюють відносини у відповідних сферах господарської діяльності.
Вартість адміністративних послуг при цьому також зросте.
6. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців
Удосконалена процедура взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і інформаційними системами органів державної влади, скасована необхідність публікації повідомлень про державну реєстрацію у ЗМІ (достатньо на сайті Держкомпідприємництва), введені норми, закликані мотивувати державних реєстраторів до ефективної роботи.
7. Введення Єдиного державного адресного реєстру
Введена спроба вирішити «адресну» проблему при реєстрації прав у Державному реєстрі. Для цього створюється спеціальний адресний реєстр, в який будуть вноситись відомості про акти щодо найменування (перейменування) вулиць й інших питань адміністративно-територіального устрою, з метою дотримання єдиного порядку внесення і пошуку відомостей в Державному реєстрі прав.
8. Містобудівна сфера
Введена спроба децентралізувати функції держави у містобудівній сфері із скороченням переліку документів і термінів для отримання дозвільних документів.