Закон про мову
Нагадуємо, що 25 квітня 2019 року Верховна Рада прийняла Закон № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної” (далі – Закон).
- Відповідно до Закону українська – єдина державна і офіційна мова в країні.
Вона обов’язкова для органів державної влади та громадських сфер на всій території держави. Публічне приниження чи зневажання до української мови є підставою для притягнення до відповідальності.
Місцевій владі заборонено будь-яким чином втручатися в порядок застосування української мови.
Спробу надання офіційного статусу будь-якій іншій мові розглядатимуть як дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу.
За умисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, створення перешкод і обмежень у застосуванні української мови також будуть карати. Однак дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
16 січня 2021 вступає в силу стаття 30 Закону, що означає остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову.
Представники сфери послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані будуть обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою.
Вимога щодо обслуговування державною мовою стосується не тільки сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (в т.ч. гуртки та секції), медичне обслуговування, надання соціальних послуг тощо.
На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися на іншій мові, прийнятній для обох сторін.
Більш того, українською повинна подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуваннях, квитках, меню і т.п. При цьому інформація на державній мові про товари і послуги може дублюватися і на інших мовах.
Штрафи за порушення “функціонування української мови” почнуть стягувати з 16 липня 2022 року.
У разі порушення суб’єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність на території України, вимог, встановлених статтею 30 Закону, Уповноважений, його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження і вимогу усунути порушення протягом 30 днів з дати складання акта, про що зазначається в акті.
За повторне протягом року порушення вимог, Уповноважений накладає на суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність на території України, штраф в розмірі від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-6800 грн.).