Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Новий вид трудового договору – з фрілансерами

19 липня Верховною Радою було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості» (далі – Закон), який запроваджує по суті новий вид трудових відносин із працівниками. Нижче пропонуємо Вам огляд його основних положень.

Як відомо, Кодекс законів про працю встановлює достатньо жорсткі механізми використання праці та обов’язкове систематичне виконання працівником своїх обов’язків, навіть на умовах неповного робочого часу або тижня.

Такі жорсткі законодавчі рамки не дозволяють роботодавцям залучати фрілансерів на несистематичних умовах та лише у випадках необхідності, що на практиці змушує укладати з ними цивільно-правові договори, які привертають увагу Держпраці та завжди існує ризик визнання їх у якості прихованих трудових відносин із накладенням відповідних санкцій.

Саме на вирішення описаної проблеми і направлений новий Закон, який запроваджує безпрецедентний вид трудових відносин на повністю гнучких умовах залучення працівника до роботи на підставі «трудового договору з нефіксованим робочим часом» (далі – фрілансовий договір).

Новий вид трудових відносин передбачає, що працівник залучається до роботи лише у випадку необхідності та за викликом роботодавця. Тобто роботодавець може надавати працівнику роботу із оплатою за фактично відпрацьований час, але не зобов’язаний це робити систематично.

Закон передбачає наступні обмеження у використанні такого механізму:

  • роботодавець може мати лише до 10% фрілансових договорів від загальної кількості трудових договорів;

  • у будь-якому випадку роботодавець має оплатити працівнику за фрілансовим договором 32 години роботи за місяць.

Законом чітко регламентовані обов’язкові умови фрілансового договору, як то порядок виклику працівника та базові дні й час, коли працівник може залучатися до роботи. Крім того, Законом встановлено спеціальний порядок розірвання такого договору або трансформації у інші види трудових договорів.

В цілому таке нововведення є позитивним як для працівників, так і для роботодавців, адже є динамічним механізмом надання праці в нестабільних умовах пандемії та воєнного стану.