Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Нова відпустка при народженні дитини

9 травня 2021 р. вступив в силу Закон № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15.04.2021 р.

Закон забезпечує рівні можливості для чоловіків і жінок у питанні поєднання роботи з сімейними обов’язками, а також вводить новий вид відпустки – одноразова відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, яка оплачується за рахунок роботодавця.

Відпустка надається одній із перерахованих осіб:

– чоловіку, дружина якого народила дитину;

– батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

– бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Для оформлення «декретної відпустки» необхідно надати заяву на ім’я роботодавця, а також один із підтверджуючих документів – копію документа, необхідного для оформлення свідоцтва про народження дитини, або копію свідоцтва про народження дитини. 

Відпустка надається не пізніше 3 місяців з дня народження дитини.

Законом також передбачено:

– право батька нарівні з матір’ю оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3 або 6 років (якщо дитина потребує домашнього догляду або за медичними показаннями) з правом на отримання відповідної допомоги. Раніше пріоритетне право на таку відпустку мала мати дитини;

– право батька скористатися додатковою соціальною відпусткою «на дітей», яка надається щорічно тривалістю до 10 днів (без урахування святкових і неробочих днів), при наявності двох і більше дітей віком до 15 років або дитини з інвалідністю;

– можливість встановлення за рахунок власних коштів підприємства скороченої тривалості робочого часу для чоловіків, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, і батьків, які виховують дитину без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікарняному закладі).