Нові будівельні норми
В інформаційному бюлетені Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №8 від 20 серпня 2019 опубліковані нові державні будівельні норми з проектування житлових будинків.
Нагадуємо, що державні будівельні норми – це документи, які регламентують проектування та будівництво різноманітних будівель, кварталів, об’єктів інфраструктури. На них посилаються, наприклад, під час зведення нової нерухомості. Прийняті ще в 1992 році, вони вже не відповідають сучасним реаліям будівництва, а тому виникла потреба внести необхідні корективи.
Нововведення вводять ряд принципових змін в будівництві і реконструкції житла.
Зокрема, значно розширюється можливість розміщувати вбудовані та вбудовано-прибудовані приміщення громадського призначення: магазини, кафе, салони краси, відділення банків і т. п. Відтепер їх можна розміщувати на будь-яких поверхах житлових будинків. Раніше це дозволялося робити тільки до 3-го поверху включно.
При цьому обов’язковою вимогою розміщення такого вбудованого закладу є виділення його в окремий протипожежний відсік.
Водночас, об’єкти, які негативно впливають на людину за рівнем шуму, вібрацій, електромагнітних випромінювань, радіації і, кавтегорично не можуть розташовуватися у житлових будинках.
Також нормами відтепер заборонено ! розміщувати в житлових будинках:
- Готелі та хостели;
- Магазини з сумарною площею понад 1000 кв. м;
- Спеціалізовані заклади і підприємства, експлуатація яких може призвести до забруднення території та повітря;
- Спеціалізовані магазини будівельних, мастильних та інших товарів (наприклад, фарб, лаків, вогненебезпечних речовин і матеріалів);
- Майстерні з ремонту взуття та побутових машин і приладів площею понад 100 кв. м;
- Лазні, сауни, виробничі приміщення,
- Похоронні бюро тощо.
Відповідно до законодавства, вказані норми вступають в дію через 3 місяці після опублікування – тобто з 1 грудня цього року.
Додатково нагадуємо Вам про те, що з 2019 року вже набрали чинності деякі принципові зміни в державні будівельні норми.
Перш за все, в цих нормах варто зазначити появу нових термінів. Разом с поняттям “червоні лінії”, які обмежують вулиці, дороги, території кварталів, тепер з’явилися нові – “жовті”, “зелені” і блакитні лінії, зокрема:
“Зелені лінії” передбачають обмеження будівництва на території парків, лісів, заповідників та інших зелених зон.
“Блакитні лінії” регламентують висотність будівництва. Вони покликані вирішити проблему хаотичної забудови за висотністю.
“Жовті лінії” мають на меті обмежити зони можливих завалів будівель так, щоб у разі надзвичайних обставин залишалася можливість евакуації людей. Тобто, чим ближче до евакуаційних виходів вже існуючої будівлі буде зводитися новий об’єкт, тим менший за висотністю він повинен бути.
Раніше максимальна висотність будинків не регулювалася. Нові ж правила вводять обмеження висоти будівель залежно від населеного пункту. У селах – до 4 поверхів, у селищах міського типу – до 5; у містах з населенням до 50 тисяч мешканців – до 9; від 50 до 100 тисяч мешканців – до 16 поверхів;
у великих містах, де проживає понад 100 тисяч мешканців – висотність регулюватиметься містопланувальними документами (Генеральний план, детальний план територій).
Також ці ДБН охоплюють і питання транспорту. Так, в містах з населенням понад 100 тисяч осіб, комплексні схеми руху мають бути розроблені на 30-40 років. Вони повинні базуватися на основі Генерального плану, де будуть визначені класи вулиць, принципи будівництва транспортних розв’язок і перехресть, а також розраховані інтенсивність і швидкість руху. Ці схеми мають допомогти великим містам розумно розвивати транспорт, організувати дорожній рух і надати перевагу громадському транспорту і велосипедам.
В нових ДБН обговорена тема й парковок. Так, відтепер забороняється розміщувати автомобільні стоянки всередині житлових кварталів. Тобто, вони мають бути розміщені з боку вулиці, а не у дворі будинку. До того ж, в історичних центрах міст відтепер дозволяється будувати виключно підземні паркінги.
Згідно з новими нормами, відтепер можна створювати невеликі дитячі садочки на перших поверхах житлових будинків. Раніше це дозволялося виключно в окремих будівлях. Таке нововведення покликане розвантажити дитячі садочки і зменшити в них черги. Також збільшується дозволена площа для навчання на одного учня з 2-2,4 квадратних метрів до 3 метрів. Поряд з тим, доступ до навчальних закладів повинен бути безбар’єрним. Для цього необхідно облаштувати пандуси, ліфти, приміщення медобслуговування, а кімнати садочку, спортзал, роздягальні повинні бути пристосовані для людей з обмеженими можливостями.
Окрім цього, з 1 квітня 2019 року вступили в дію нові будівельні норми “Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд”. Цей документ містить більше 100 змін для безпеки і комфорту людей з інвалідністю, похилого віку, батьків з маленькими дітьми, вагітних жінок та інших маломобільних категорій осіб. Норми регламентують обов’язкове облаштування елементів безбар’єрності, а також наводять технічні характеристики проектування пандусів, підйомників, ліфтів, тактильних елементів, таблиць зі шрифтом Брайля, спеціальних звукових сигналізаторів.