Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Нововведення обшуків

15 березня 2018 р. введені в дію зміни до Кримінально-процесуального кодексу України, прийняті Парламентом 03 жовтня 2017 року. Нагадаємо, що ряд зміни в положення Кримінально-процесуальний кодекс України вступили в силу ще 15 грудня, однак введення в дію частини поправок було відкладено на 3 місяці після формування нового складу Верховного суду України.

Зокрема, зазначені зміни передбачають такі нововведення кримінального процесу:

  1. Змінено порядок розгляду клопотань слідчого і прокурора про заходи забезпечення кримінального провадження, проведення експертизи в кримінальному провадженні. Так клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу, проведення обшуку будуть подаватися виключно в місцевий суд, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування.

Зокрема, на прикладі м Одеси зазначені зміни змусять правоохоронців (всі підрозділи поліції, прокуратура, СБУ та інші) звертатися з вищезгаданими клопотаннями тільки в Приморський районний суд м.Одеси. Очікується, що новий порядок розгляду таких клопотань може спричинити за собою повну зупинку в роботі правоохоронних органів через надмірну перевантаженість слідчих суддів Приморського районного суду.

  1. Крім того, змінами встановлено, що слідчий суддя буде призначати абсолютно всі експертизи в кримінальних виробництвах. Також здійснена монополізація на проведення експертиз виключно державними установами.
  2. Запровадження обов’язкового аудіо та відео фіксації окремих слідчих наслідків в рамках досудового розслідування, зокрема, обов’язкова фіксація обшуку.

Матеріали аудіо та відео фіксації ходу проведення обшуку набули статусу обов’язкових додатків до протоколу обшуку. Дії та обставини проведення обшуку, чи не відображені в такому записі, не можуть бути внесені в протокол обшуку і використані як доказ у кримінальному провадженні.

  1. Стороні захисту надається право безперешкодної фіксації проведення обшуку за допомогою відеозапису. Тобто, крім обов’язку вести відеозапис обшуку для слідчого, таке право надано також стороні захисту.
  2. Змінено терміни досудового розслідування та порядку їх обчислення. Тепер термін досудового розслідування обчислюється не з моменту вручення підозри, а з моменту внесення відомостей про злочин до Єдиного державного реєстру розслідувань. Термін досудового розслідування з моменту внесення відомостей до ЕРДР до моменту вручення підозри становить:
  • 2 місяці – в кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
  • 3 місяці – в кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
  • 6 місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

При цьому, слід зазначити, що в дані терміни не включається період призупинення кримінального провадження слідчим або прокурором, а також період ознайомлення сторонами з матеріалами кримінального провадження. Зазначені терміни можуть бути продовжені.

Якщо ж особі вручена підозра в скоєнні злочину, то терміни подовжуються:

  • до 3 місяців – керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора;
  • до 6 місяців – слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його заступником, заступниками Генпрокурора;
  • до 12 місяців – слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генпрокурором або його заступниками.

У той же час термін досудового розслідування злочину може бути продовжений до 3 місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності виробництва, до 6 місяців – в результаті особливої складності виробництва, до 12 місяців – внаслідок виняткової складності виробництва.

Якщо ж термін закінчився, то слідчий і прокурор зобов’язані або передати обвинувальний акт до суду, або закривати кримінальне провадження. Закінчився термін поновленню не підлягає.

  1. Для осіб, в чиєму житло або іншому володінні проводиться обшук, передбачено безумовне право користуватися допомогою адвоката на будь-якій стадії проведення обшуку.

Слідчий (прокурор) зобов’язані допустити адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.

Особистий обшук проводиться в присутності адвоката (або представника) на вимогу такої особи, при цьому неявка адвоката (представника) протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку.

Докази, отримані в ході обшуку житла чи іншого володіння особи з недопущенням адвоката до цього слідчому дії, вважаються неприпустимими в суді. Факт недопущення до участі в обшуку адвокат зобов’язаний довести в суді під час судового провадження.

Слід зазначити, що 15 березня в парламенті України була зроблена спроба проголосувати за скасування зазначених змін, проте така спроба провалилася. Оскільки проблеми, пов’язані із застосуванням зазначених змін в кримінальному процесі зберігаються, слід очікувати повторні спроби скасувати такі зміни в самий найближчий час.