Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Нові закони про цифровий контент та цифрові послуги

10 серпня 2023 року Верховна Рада прийняла Проект Закону про цифровий контент та цифрові послуги (далі – Закон про цифровий контент) та Проект Закону про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав (далі – Закон про ЦК).

Звертаємо Вашу увагу, що обидва закони направлені на підпис Президенту та ще не опубліковані, тому поки чинності не набрали.

Що стосується головних нововведень Закону про ЦК, то ним вводиться новий об’єкт цивільних прав, а саме «цифрові речі» – благо, що створюється та існує виключно у цифровому середовищі та має майнову цінність. Цифровою річчю є віртуальні активи, цифровий контент та інші блага, щодо яких застосовується цей термін.

Що стосується Закону про цифровий контент, то його зміст складає правове регулювання цивільно-правових відносини між виконавцем та споживачем з приводу виконання договору цифрового контенту або цифрової послуги, а також захист прав споживачів, яким надається цифровий контент або послуга.

Відповідно до нового Закону, цифрова послуга – це послуга, що надає можливість споживачу створювати, обробляти, зберігати та поширювати дані у цифровій формі або отримувати доступ до таких даних, а також здійснювати будь-які інші дії з даними у цифровій формі, що були створені чи завантажені споживачем або іншими користувачами такої послуги.

До цифрових послуг належать, зокрема такі, що дають змогу створювати, обробляти, отримувати доступ або зберігати дані в цифровій формі, включаючи хостинг файлів, обробку текстів або гри, які пропонуються в середовищі хмарних обчислень і соціальних мережах.

Під цифровим контентом розуміються дані, які створюються і надаються в цифровій формі. До цифрового контенту належать, зокрема, комп’ютерні програми, застосунки, відеофайли, аудіофайли, музичні файли, цифрові ігри та електронні книги.

Законом про цифровий контент передбачено, що тягар доказування надання цифрового контенту та/або цифрової послуги покладається на виконавця.

За порушення передбачених цим Законом прав споживачів до суб’єктів господарювання застосовуються санкції у вигляді штрафу у разі:

– порушень, пов’язаних з наданням цифрового контенту та/або цифрової послуги, – у десятикратному розмірі вартості цифрового контенту, але не менше п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.);

– порушень, пов’язаних з відповідністю цифрового контенту та/або цифрової послуги, – у розмірі 300 відсотків вартості наданих цифрового контенту та/або цифрової послуги з порушенням вимог цього Закону, але не менше двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн.) і т.д.