Мораторій на податкові перевірки
11.09.2020 року ДПС України опублікувала роз’яснення N 3817/ІПК/99-00-07-09-02-06 щодо проведення документальних перевірок, звільнених від мораторію.
Нагадаємо, що пунктом 522 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідних положень” Податкового кодексу був встановлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину, за винятком:
- документальних позапланових перевірок законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та / або від’ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн. (підпункт 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу);
- фактичних перевірок в частині порушення вимог:
– в сфері обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування і обороту палива, спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і т.д.;
– обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками і / або рівномірами-лічильниками і т.д.
Оновлений план-графік перенесених на час карантину планових перевірок повинен бути опублікований протягом 10 календарних днів з дня закінчення дії карантину.
Перевірки, які були розпочаті до 18 березня 2020 року, припиняються на період по останній календарний день місяця, в якому завершується дія карантину. Таке призупинення перериває термін проведення перевірки і не вимагає прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом. Крім того, на час карантину зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу.
08.08.2020 року Законом № 786 перелік перевірок, на які не поширюється мораторій, був доповнений наступними:
1. документальні позапланові перевірки за зверненням платника податку;
2. документальні позапланові перевірки в разі (п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПКУ):
– реорганізації юридичної особи (крім перетворення);
– припинення юридичної особи або діяльності ФОП;
– закриття постійного представництва або відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації;
– порушення провадження у справі про визнання банкрутом платника податків;
– подання заяви про зняття з обліку платника податків.
Аналогічний мораторій був введений на проведення документальних перевірок правильності нарахування та сплати єдиного внеску (пункт 9?? розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
У роз’ясненні від 11.09.2020 року ДПС зазначила про те, що при проведенні перевірок, дозволених на час карантину Законом № 786 (тобто перевірок за зверненням платника податку та у випадках припинення, реорганізації, банкрутства) податковими органами одночасно перевіряється дотримання валютного законодавства, а також законодавства з питань єдиного внеску.