Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Мораторій на виконання зобов’язань, кредиторами за якими є РФ

03 березня 2022 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» (далі – Постанова). Зазначена постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, які пов’язані з державою-агресором, але не більше одного місяця з дня припинення або скасування воєнного стану.

Постановою встановлено такі мораторії:

1) Мораторій на добровільне та примусове виконання грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або особи, пов’язані з державою-агресором, такі особи як:

– громадяни Російської Федерації;

– юридичні особи, зареєстровані у РФ;

– юридичні особи, зареєстровані в Україні, бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), які мають частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, яких є РФ, громадяни РФ або юридична особа, зареєстрована в РФ;

Зазначене обмеження не застосовується до громадян РФ, які проживають на території України на законних підставах, та юридичних осіб, створених в Україні, бенефіціаром, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни РФ, які проживають на території України на законних підставах або виключно громадяни України та громадяни РФ, які проживають на території України на законних підставах.

Таким чином, мораторій не стосується двох видів українських юридичних осіб, у складі яких є громадяни РФ:

а) юридичних осіб, у складі яких є виключно громадяни РФ, які проживають на території України;

б) юридичних осіб, у складі яких є виключно громадяни України та громадяни РФ, які проживають на території України.

Звертаємо увагу, що зазначений виняток застосовується саме до тих, хто «мешкає на території України», тобто зазначений виняток відноситься лише до тих громадян РФ, які мають посвідки на постійне проживання. Постанова не оперує такими термінами як постійне чи тимчасове проживання на території України, проте з тексту можна зробити попередній висновок про те, що зазначений виняток поширюється як на тимчасові, так і на постійні посвідки на проживання в Україні.

2) Мораторій на відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які повинні або можуть спричинити відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, судів внутрішнього плавання особами, пов’язаними з державою-агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави;

3) Мораторій на відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які повинні або можуть спричинити відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, судів внутрішнього плавання на користь осіб, пов’язаних із державою-агресором, або на користь РФ.

Окремо Постанова забороняє нотаріальне посвідчення правочинів, що порушують мораторій, а також будь-яку державну реєстрацію або інше визнання державними органами правочинів з порушенням мораторію.

Крім цього, Кабінет Міністрів у своїй Постанові зазначив, що правочині, зокрема довіреності, укладені з порушенням мораторію є нікчемними. Зазначимо, що у даному випадку Кабінет Міністрів вийшов за межі повноважень, так як підстави для визнання правочинів нікчемними визначаються виключно Законом.

У разі, якщо у складі учасників (акціонерів), членів, бенефіціарів присутній громадянин РФ, який постійно проживає на території України, з часткою участі 10 і більше відсотків – здійснювати будь-які грошові виплати даній юридичній особі заборонено. Також, як здійснювати виплати безпосередньо громадянам РФ, які постійно проживають на території України.

У такому разі також заборонено проведення будь-яких правочинів щодо відчуження майна на користь осіб, пов’язаних із державою-агресором.

У зв’язку з викладеним рекомендуємо здійснити перевірки контрагентів на наявність осіб, пов’язаних з державою-агресором у складі учасників (акціонерів), членів або бенефіціарів контрагентів. У разі потреби ми готові провести юридичну експертизу (Due Diligence) Ваших партнерів та контрагентів.