Матеріальна допомога за карантин
4 грудня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про соціальну підтримку застрахованих осіб і суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2».
Законом передбачено надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8000 грн.:
– найманим працівникам, які втратили частину заробітної плати внаслідок запровадження карантину;
– фізичним особам-підприємцям, які втратили частину доходу внаслідок карантину.
Щоб отримати допомогу, найманий працівник повинен бути оформлений співробітником підприємства, що працює в видах діяльності, які потрапляють під обмеження на час карантину.
Допомогу отримають працівники, якщо їх роботодавець (а також ФОП) має одну з 6-ти категорій КВЕД:
- 47 – роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами);
- 55 – тимчасове розміщення;
- 56 – діяльність щодо забезпечення стравами та напоями;
- 59.14 – демонстрація кінофільмів;
- 90 – діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг;
- 93 – діяльність у сфері спорту, організації відпочинку та розваг.
Одна з 6 категорій КВЕД повинна бути заявлена першою в реєстраційних відомостях на 31.10.2020 р.
На допомогу не можуть претендувати працівники компаній:
– що не відрахували ЄСВ за третій квартал 2020 р.;
– якщо діяльність їх компанії не обмежується на час карантину;
– якщо працюють за сумісництвом або якщо їх середня зарплата перевищує 30 тис. грн. на місяць.
ФОП не зможуть отримати допомогу, якщо:
– вони зареєстровані менш ніж за три місяці до вступу в силу цього закону;
– в 2020 році сплатили ЄСВ за себе менш ніж за три місяці;
– їх вид діяльності не підпадає під карантин.
Крім того, Закон передбачає надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час вступу в силу Закону) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв’язку з запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів.
Розмір допомоги розраховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 000 грн.
Виплати проводять на підставі заяв ФОП в електронній формі, поданих через Єдиний державний веб-портал електронних послуг “Дія”.
У заяві про виплату одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам потрібно вказати:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (при наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- адреса місця проживання;
- підтвердження відповідності застрахованої особи до положень цього закону;
- номер банківського рахунку для виплати допомоги – за стандартом IBAN.
Перераховувати кошти для цієї виплати буде Пенсійний фонд за списками, наданими Міністерством цифровий трансформації України.
Відповідно до закону, Пенсійний фонд подає списки на виплату уповноваженому Кабміном банку для проведення платежів. Той вже перераховує кошти застрахованим особам не пізніше наступного операційного дня після їх надходження.
Виплата повинна надійти на банківський рахунок (у форматі IBAN), зазначений в заяві застрахованої особи.
Для отримання одноразової матеріальної допомоги ФОП потрібно надати регіональним службам зайнятості заяву та відомості за формою, встановленою Кабміном, в тому числі в електронній формі через “Дію”.
Рішення про виплату або відмову у виплаті такої допомоги будуть приймати регіональні служби зайнятості. Вони ж будуть здійснювати виплати.
Також Законом передбачається:
– включати до страхового стажу особи період, протягом якого застрахована особа отримувала допомогу по частковому безробіттю, призначену на період карантину;
– не застосовувати під час карантину і після його закінчення норму щодо призупинення дії та анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями в разі несвоєчасної сплати ліцензіатами чергового платежу за ліцензії;
– скасувати стягнення орендної плати за договорами оренди державного та комунального майна в період дії карантину або обмежувальних заходів для суб’єктів господарювання, діяльність яких була заборонена в зазначений період;
– з метою недопущення зниження коефіцієнта зарплати під час обчислення пенсій ФОП надати їм можливість здійснити доплати до розміру мінімального страхового внеску за місяці часткового зменшення доходу на період карантину;
– для суб’єктів господарювання, робота яких була тимчасово призупинена в результаті введення обмежувальних заходів, продовжити на період карантину та обмежувальних заходів і протягом одного місяця з дня його / їх закінчення дію договорів оренди державного та комунального майна, термін яких закінчується в період дії карантину або обмежувальних заходів;
– тимчасово, протягом терміну дії карантину та протягом 6 місяців після його закінчення надати державну підтримку суб’єктам малого і середнього підприємництва сфери громадського харчування.
Конкретний порядок надання передбачених законопроектом виплат повинен визначити Кабмін, так само, як і перелік основних видів діяльності, які постраждали від протиепідемічних заходів.