Експеримент щодо допуску іноземних суден до річкових портів України без одноразових дозволів
17.05.2021 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 480 «Про реалізацію експериментального проекту щодо заходу до річкових портів України іноземних невійськових суден під прапорами країн, з якими відсутні міжнародні договори України про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, без отримання одноразових тимчасових дозволів»,(надалі – Постанова).
Раніше з відповідною пропозицією до Кабміну звернулося Міністерство інфраструктури, мотивуючи необхідністю створення «сприятливих умов для іноземних судновласників під час заходу в річкові порти України». В першу чергу мова йде про порти Дніпра як головної річкової судноплавної артерії України. Координувати проект буде Міністерство інфраструктури, а в АМПУ повинні сприяти його реалізації.
Зазначеною Постановою затверджено Порядок реалізації проекту, до якого додається зразок заявки, яку повинні подавати морські агенти.
Постановою пропонується тимчасово, до кінця 2021 року, дозволити іноземним судам заходити в річкові порти України, не отримуючи разових дозволів, отримання яких раніше було обов’язковою умовою для суден, які ходять під іноземними прапорами, за якими відсутні договори з Україною.
Взяти участь в експериментальному проекті може будь-яке судно, яке виконує каботажні перевезення, а також пасажирські, спортивні, парусні судна та яхти, які ходять під прапором країн, з якими відсутній міжнародний договір про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, крім суден під прапором Російської Федерації, а також суден, які належать або експлуатуються особами, щодо яких Україною введені санкції.
При цьому на судні повинні бути суднові документи і кваліфікаційні документи екіпажу, видані країнами – членами ЄС, а якщо країна прапора не є членом ЄС – такі документи повинні відповідати вимогам КТМ України або вимогам міжнародного договору у сфері торговельного мореплавства, учасником якого є Україна.
Для участі в експериментальному проекті судновласник через агента повинен подати заявку встановленого зразка не пізніше, ніж за 3 дні до прибуття в порт, з додатком сканкопій суднових документів та кваліфікаційних документів екіпажу. При цьому, у порту заходу повинен функціонувати пункт пропуску через державний кордон України. Заявка подається на e-mail Морської адміністрації (office@marad.gov.ua) у вигляді сканкопіі, або може бути підписана ЕЦП.
Співробітник Морської адміністрації протягом 1 робочого дня перевіряє заявку на предмет повноти наданої інформації, а також відповідності суднових і кваліфікаційних документів вимогам Порядку, після чого розміщує таку заявку на сайті Морської адміністрації в розділі «Одноразові дозволи»1. У разі неповноти інформації або невідповідності документів вимогам Порядку Морська адміністрація відмовляє заявнику в участі в експериментальному проекті і направляє письмову відмову заявнику протягом одного робочого дня з моменту отримання заявки.
Крім того, Порядок зобов’язує судновласника надати інформацію, передбачену законодавством України, при вході у внутрішні водні шляхи України в зоні дії річкової інформаційної служби філії «Дельта-лоцман».
Постанова була офіційно опублікована 20 травня і вступила в силу з дня опублікування.
1 https://marad.gov.ua/ua/diyalnist/odnorazovi-timchasovi-dozvoli