Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Новий порядок бронювання військовозобов’язаних

Повідомляємо, що на сайті Кабміну оприлюднено текст Постанови №76 від 27.01.2023 р.1, якою затверджено новий Порядок бронювання військовозобов’язаних від мобілізації (надалі Новий Порядок). Надамо короткий аналіз його положень.

Хто підлягає бронюванню?

До переліку осіб, які можуть бути заброньовані на період мобілізації, віднесено осіб, які працюють:

  • на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

  • в органах державної влади та місцевого самоврядування;

  • на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання;

  • на підприємствах що виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги для ЗСУ (на підставі чинного держконтракту).

На нашу думку, найбільш перспективною категорією для представників бізнесу є бронювання працівників в рамках першої із категорій – а саме як критично важливих для економіки підприємств.

Процедура бронювання для підприємств, які є критично важливими, складається з двох етапів:

  • віднесення підприємства до зазначеної категорії підприємств;

  • власне бронювання працівників.

Нижче зупинимось більше детально на кожному із зазначених етапів.

***

Порядок віднесення підприємства до категорії критично важливих

Для віднесення до критично важливих підприємство повинно відповідати трьом або більше з нижчеперелічених критеріїв:

    • загальна сума податків, зборів, платежів, нарахованих, утриманих та сплачених до бюджетів, протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро;

    • сума надходжень в іноземній валюті (крім кредитів і позик) за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;

    • відсутність заборгованості із сплати ЄСВ;

    • розмір середньої заробітної плати на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р.;

    • підприємство включене до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення (не стосується приватних компаній);

    • підприємство є резидентом Дія Сіті (актуально тільки для ІТ-компаній);

    • підприємство має важливе значення для галузі економіки чи задоволення потреб територіальної громади (критерії віднесення повинні бути додаткові встановлені відповідним Міністерством або обладміністрацією. Наразі такі критерії поки що не встановлені).

Визначення підприємства критично важливим здійснюється центральним органом виконавчої влади (Міністерством), в сфері діяльності якого відповідне підприємство здійснює свою господарську діяльність або обладміністрацією на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Таким чином, для того щоб бути віднесеним до категорії критично важливих підприємств, компанії, яка задовольняє трьом чи більше із наведених вище критеріїв, необхідно направити відповідне звернення (форма такого звернення Новим Порядком не встановлена) до профільного міністерства або обладміністрації, з додаванням копій документів, які підтверджують факт дотримання відповідних критеріїв, а також податкової звітності за останній календарний квартал.

Підприємство, яке було віднесено до критично важливих, повинно не рідше ніж один раз на рік актуалізувати свій статус по тій самій процедурі, як і для першого отримання цього статусу.

***

Процедура безпосереднього бронювання працівників підприємств, визнаних критично важливими

Після того, як компанія отримає рішення профільного міністерства або обладміністрації про включення до категорії критично важливих підприємств, така компанія зможе приступити до другого етапу – безпосередньо до процедури оформлення бронювання на власних працівників.

Для цього компанії потрібно буде подати до профільного міністерства чи обладміністрації список співробітників та обґрунтування необхідності їх бронювання, із дотриманням форм документів, затверджених Новим Порядком.

Міністерство чи обладміністрація, отримавши зазначений пакет документів, передає його на погодження до Генштабу, після чого погоджені списки Генштаб подає Мінекономіки, яке приймає остаточне рішення про бронювання військовозобов’язаних.

Заброньованим військовозобов’язаним працівникам надається відстрочка від призову на строк, визначений у рішенні Мінекономіки, але не більше ніж на 6 місяців.

***

Щодо квоти бронювання

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50%2 від загальної кількості всіх військовозобов’язаних працівників підприємства на дату подання списку. За наявності обґрунтованої потреби, можливо клопотати про збільшення такої квоти.

***

Щодо бронювання військовозобов’язаних з дефіцитними військово-обліковими спеціальностями

Нагадаємо, що раніше, у відповідності до офіційної позиції, викладеної в листі Міноборони, бронювання не надавалося військовозобов’язаним у разі, якщо їх військово-облікова спеціальність була віднесена до дефіцитних, згідно переліку, визначеного Міноборони.

У свою чергу Новий Порядок прямо передбачив виключення із цього правила, зокрема, надавши потенційну можливість бронювання керівників критично важливих підприємств та їх заступників, незалежно від військово-облікової спеціальності.

***

Щодо чинності попереднього бронювання

П. 2 Постанови прямо передбачено, що відстрочки від призову на військову службу, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності Нового Порядку, є чинними та продовжують діяти до завершення строку, на який вони надані.

ВИСНОВКИ:

  1. У разі, якщо відповідна компанія встигла отримати бронювання своїх співробітників до запровадження Нового Порядку, і строк такого бронювання ще не завершився, то таке бронювання зберігає свою чинність разом з відповідними відстрочками, які видані на його підставі, до закінчення терміну вказаних відстрочок.

Тобто, термінова необхідність негайно розпочинати процедуру віднесення такої компанії до категорії критично важливих підприємств наразі відсутня. Втім, у разі, якщо такі компанії задовольняють трьом чи більше із наведених вище критеріїв віднесення до критично важливих підприємств, то таку процедуру можна розпочинати вже сьогодні (для цілей оформлення майбутнього нового бронювання після того, як строк нинішніх відстрочок сплине).

  1. Для тих компаній, які не встигли отримати бронювання за старим порядком, або термін дії бронювання вже завершився, доцільно якомога швидше розпочати процедуру віднесення таких компаній до категорії критично важливих підприємств, шляхом направлення відповідного звернення до профільного міністерства або обладміністрації, з додаванням копій документів, які підтверджують факт дотримання відповідних критеріїв, а також податкової звітності за останній календарний квартал.

1 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/76-2023-%D0%BF#Text

2 Ймовірно малось на увазі не більше 50%