Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Нові будівельні норми

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (ЖКГ) України опублікувало нові державні будівельні норми (ДБН), що стосуються вулиць, доріг і населених пунктів.

Затверджено 4 ДБН:

ДБН В.2.2-4: 201Х «Будинки і споруди. Установи дошкільної освіти »;

ДБН В.2.2-3: 201Х «Будинки і споруди. Навчальні заклади”;

ДБН В.2.3-5: 20ХХ «Вулиці і дороги населених пунктів»;

ДБН Б.2.2-12: 2018 «Планування і забудова територій».

Нові ДБН вступлять чинності 1 вересня 2018 року.

Новий ДБН вводить нові поняття. Зокрема, крім знайомих багатьом «червоних ліній», тепер при проектуванні новобудов з’являються також «жовта», «блакитна» і «зелена» лінії обмеження забудови.

Так, жовта лінія – це лінія безпеки та евакуації в разі техногенних та інших катастроф. Вона покликана окреслити межі максимального розкиду завалів в разі можливого обвалення будівлі. Іншими словами, жовта лінія – межа, за яку не повинні потрапити уламки будівлі, щоб не перекрити шляхи евакуації населення. В першу чергу – на великих автомагістралях і основних транспортних артеріях міста. Введення цієї норми, по суті, перекриває забудовникам можливість будувати висотки уздовж основних доріг і магістралей. Тобто, згідно з новим ДБН тепер містобудівна принцип буде такий: найвищі будівлі будуть розташовуватися в глибині кварталів і подалі від основних доріг.

Блакитна лінія – це лінія обмеження висоти і силуету забудови. Мета цього нововведення – «регулювання естетичних та історико-містобудівних якостей забудови», а затверджувати «блакитні лінії» будуть у відповідних розділах генеральних планів міст.

Зелена лінія – це лінія обмежень по розміщенню новобудов в межах озеленених територій загального користування, рекреаційних зон, лісів, лісопарків тощо Тобто, по суті, «зелені лінії» визначатимуть територію зеленої зони, яку не можна забудовувати.

При розробці генеральних планів кожне місто зобов’язаний буде стверджувати таке поняття, як «блакитна лінія» і ввести обмеження відсотковості забудови в залежності від її поверховості. Так, при 4-ої поверховості, площа забудови може скласти 45%, вище 11 – не більше 30%. Також встановлено граничні межі максимально щільної забудови, забезпечено захист пасажирів від можливого наїзду маршрутного транспорту, чітко прописані обов’язкові вимоги до проїзду до будівель пожежних машин і доступу пожежних в приміщення.

Нові ДБН Б.2.2-Х: 2018 «Планування і забудова територій» вводить обмеження висоти житлової забудови в залежності від типу населеного пункту та чисельності жителів:

– в селах з населенням до 1000 осіб – тільки садибна забудова;

– в селах з населенням більше 1000 чоловік – садибна забудова і багатоквартирні будинки заввишки до 12-ти метрів, до 4-х поверхів включно;

– в селищах міського типу – садибна забудова і багатоквартирні будинки заввишки до 15-ти метрів, до 5-ти поверхів включно;

– в містах з населенням до 50 000 чоловік – садибна забудова і багатоквартирні будинки вистій до 27-и метрів, до 9-ти поверхів включно;

– в містах з населенням 50 000-100 000 чоловік – садибна забудова і багатоквартирні будинки заввишки до 48-и метрів, до 16-ти поверхів включно;

– в містах з населенням більше 100 000 чоловік максимально допустиму висотність багатоквартирної забудови встановлюють правила місцевого містобудівного просторового планування.

Нові ДБН також вирішують проблему недостатньої кількості дитячих садків. Зокрема, допускається розміщення дошкільних навчальних закладів у вигляді:

– вбудованих приміщень груп короткочасного (до 4-х годин) перебування дітей дошкільного віку в 1-2 поверхах житлових будинків;

– вбудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку (ясел, ясел-садків, дитячих садів) місткістю до 80 місць (2-4 групи) в 1-2 поверхах житлових будинків;

– вбудовано-прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 120 місць (до 6 груп) в 1-2 поверхах житлових будинків;

– прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 160 місць (до 8 груп) до глухих торців житлових будинків.

При розміщенні таких дитсадків обов’язково необхідно враховувати передбачені пожежні вимоги, а також відповідні норми ДБН для житлових будинків. Земельна ділянка такого навчального закладу повинен бути відділений парканом і зеленими насадженнями від прибудинкової території житлового будинку.

Мінрегіон вніс зміни в правила благоустрою на прибудинкових територіях.

Так, при проектуванні нових або реконструкції старих житлових кварталів, питома розмір майданчиків для відпочинку дорослих збільшується в два рази (до 0,2 кв. М на людину), для занять фізкультурою – у 10 разів (2 кв. М на людину).

Така організація простору стане можлива завдяки скасуванню застарілої норми про хозплощадках, згідно з якою у дворі виділяється площа для сушіння білизни або чищення килимів. Згідно з новим ДБН, в разі необхідності і за рішенням органу місцевого самоврядування, хозплощадка може бути облаштована з розрахунку 0,1 кв. м на людину або 0,25 кв. м на квартиру. При цьому відстань до них від найбільш віддаленого входу в будинок не може перевищувати 100 м.

У новому проекті ДБН Б.2.2-Х: 201Х «Планування і забудова територій» рекомендується розміщувати гаражі та автостоянки легкових автомобілів на периферії житлових районів і на міжмагістральних територіях, а також у віддалених від ігрових майданчиків і зон відпочинку місцях житлової забудови.

Для постійного зберігання легкових автомобілів передбачаються наземні, підземні та комбіновані автоматизовані або звичайні гаражі.

Відповідно до типу житлової забудови допускається влаштування підземних і вбудованих в житлові будинки гаражів, а також відкритих автостоянок.

При цьому в історичних і центральних районах міст допускається проектування тільки підземних парковок для автомобілів.

Також передбачається, що відстань від місця проживання власника транспортного засобу до гаражів або автостоянок не повинно перевищувати 700 м, а в умовах реконструкції або ремонту – 1000 м.

Автостоянки для гостей рекомендується розміщувати з боку вулиці або проїзду на відстані не більше 150 м від будинку.

Вводиться ряд вимог для забезпечення безбар’єрного доступу для людей з обмеженими можливостями. Серед вимог значиться висота бордюрів не більше 2 см, тоді як раніше вона становила не менше 5 см.

Сьогодні в Україні діє 109 ДБН, 25% з яких є застарілими. У минулому році затвердили 13 ДБН, на цей рік заплановано перевірити 22 ДБН, в 2019 – ще 30.