Ваш надійний лоцман в бурхливому морі законодавства

Використання гривні у зовнішньоекономічній діяльності

Постановою Національного банку України від 28.05.2012 р. № 209 «Про врегулювання питань щодо використання гривні в розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту», зареєстрованою в Мін’юсті України 12.06.2012 р. (надалі — Постанова) внесені зміни у Постанову про відкриття і функціонування кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів в іноземній валюті та кореспондентських рахунків банків-нерезидентів у гривнях, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 26.03.1998 р. № 118.

Відмітимо, що тепер банк-нерезидент має право за рахунок коштів своїх клієнтів на кореспондентському рахунку цього банку у гривнях у вповноваженому банку України придбати на міжбанківському валютному ринку України іноземну валюту тільки у випадку пред’явлення цьому вповноваженому банку документів, які підтверджують отримання нерезидентом на вказаний кореспондентський рахунок коштів у гривнях в результаті поставки в Україну товарів (продукції, робіт, послуг). Такими документами є оригінал зовнішньоекономічного договору, оригінал акту або іншого документу, що посвідчує виконання робіт, надання послуг.

Крім того, вповноважений банк України здійснює покупку іноземної валюти за наявності у нього інформації з реєстрів митних декларації про надходження в Україну продукції з відповідним зовнішньоекономічним договором. Вказана інформація може бути надана іншим банком з письмового дозволу контрагента-резидента або на письмовий запит цього контрагента-резидента.

Постанова Нацбанку також передбачає, що розрахунки у гривні між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту (розрахунки за експорт / імпорт товарів) здійснюються через вповноважені банки без індивідуальних ліцензій НБУ.