Generic selectors
Тільки точні збіги
Введіть пошуковий запрос
Пошук у змісті
Post Type Selectors

Зміни в Митному кодексі

Представляємо вам нововведення в митному законодавстві щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів.

У жовтні 2019 року було прийнято однойменний закон «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів (АЕО)», який вступив в силу 07 листопада 2019 року.

Метою прийняття даного закону є введення в Україні інституту АЕО аналогічного тому, який функціонує в Європейському Союзі, з перспективою подальшого взаємного визнання, що передбачено в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС і є одним з основних базисів митного співробітництва. Інститут АЕО був введений ще Всесвітньою митною організацією в 2005 році шляхом прийняття Рамкових стандартів безпеки та полегшення світової торгівлі. Програми АЕО вже реалізовані в 83 країнах світу і, за даними ЄС, більше 80% всіх митних оформлень здійснюються підприємствами, які використовують інструменти програми АЕО.

Розглянемо детально практичний аспект введених змін для бізнесу.

Перш за все, авторизований економічний оператор – це підприємство-резидент, яке виконує будь-яку роль в міжнародному ланцюгу поставки товарів (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, власник складу) та отримало відповідну авторизацію (статус авторизованого економічного оператора). Цей статус дозволить проходити митні формальності у спрощеному режимі.

Визнання митними органами ЄС статусу національних АЕО забезпечить їх участь у формуванні безпечного ланцюга поставки товарів та підвищить їх конкурентоспроможність на зовнішньому і внутрішньому ринках.

Авторизація АЕО надається безкоштовно, діє безстроково і визнається на всій території України.

Новий закон виділяє авторизацію двох типів: АЕО-С – про надання права на застосування спеціальних спрощень, АЕО-Б – про підтвердження безпеки і надійності. Підприємство самостійно обирає тип авторизації та може одночасно мати авторизації обох типів.

Після отримання авторизації АЕО керівнику підприємства видається відповідний сертифікат, форма якого повинна бути затверджена Кабінетом Міністрів України протягом півроку з дня набрання законом чинності. Також підприємство безкоштовно отримає дозвіл на застосування спеціальних спрощень, перелік яких залежить від типу авторизації. Такий дозвіл видається протягом 15 днів після подання відповідної заяви.

Відомості про отримання авторизації вносяться до Єдиного державного реєстру АЕО, після чого органи доходів і зборів систематично здійснюють моніторинг відповідності підприємства критеріям АЕО:

  1. дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності;
  2. належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації;
  3. стійке фінансове становище;
  4. забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства;
  5. дотримання стандартів безпеки та надійності.

Отримання підприємством статусу АЕО не є обов’язковим, однак дозволить мати істотні переваги:

  • прискорення проходження митних процедур (знижений рівень ризику для митного оформлення товарів; процедура спрощеного декларування);
  • поліпшення сервісу надання митних послуг (можливість надходження товарів відразу на склад компанії, попередження про фізичну огляді вантажу);
  • економія витрат (зменшення затримок на кордоні, зменшення витрат на послуги митних терміналів).

При цьому, деякі зміни вступлять в силу не відразу. Зокрема, положення щодо загальної декларації прибуття почнуть діяти через 180 днів після вступу закону в силу, а щодо термінів подачі декларації – через один рік.

Ми продовжимо відслідковувати реалізацію даного закону та інформувати вас про суттєві зміни. При виникненні додаткових питань, будь ласка, звертайтеся до нас.